::Ryby   Jajorodne::

  ::Strona    Główna:: 

::Rośliny Akwarystyczne::
      
   ::Ryby   Żyworodne::


      ::Galeria   Zdjęć::     
                 
          ::Forum::            

  ::Pliki do pobrania::                                                                                            
              ::Chat::            

 Ryby jajorodneSKALAR

PTEROPHYLLUM SCALAREJest to bardzo popularna ryba akwariowa dostępna w większości sklepów zoologicznych. Trudno uwierzyć w to że gdy przywieziono pierwsze okazy do USA ich cena sięgała 300 USD. W dniu dzisiejszym wszystkie okazy pochodzą z hodowli. Przy kupnie tych ryb trzeba uważać by nie kupić osobników zdeformowanych genetycznie (spowodowane to jest niekontrolowaną hodowlś), gdyż duża część krajowych skalarów nie przypomina swoich pięknych kuzynów z Amazonki. Dlatego radzę początkującym akwarystą kupno tych ryb w dobrym sklepię, bądź od sprawdzonego hodowcy. W handlu mamy kilka odmian barwnych tej ryby (złota, czarna, weloniasta), akwarium powinno mieć 50 cm wysokości, a trzymanie tej ryby w zbiorniku 30 cm jest po prostu sadyzmem. Rozmnażanie nie sprawia problemów, gdy para złoży ikrę (kamień, liąć szerokolistnej rośliny) należy ją odłowić, bądź przenieść ikrę do innego zbiornika. Jest to bardzo płodna ryba.


GURAMI MOZAIKOWY

TRICHOGASTER LEERI


Spokojna, łagodna i bojaźliwa rybka preferująca wodę ciepłą. Jest to idealna ryba do akwarium wielogatunkowego. Rozróżnienie płci nie sprawia problemów, samce mają ostro zakończoną płetwę grzbietową. W okresie tarła samiec buduje głębokie pianiste gniazdo do którego samica składa ikrę. Ryby potrzebują dobrej filtracji, ale filtr nie powinien powodować dużego ruchu wody.


DANIO PRĘGOWANY

BRACHYDANIO RERIO


Ryba ta wytrzymuje niższe temperatury, w zimie nie wymaga podgrzewania wody. Jest to jedna z bardziej popularnych rybek akwariowych i nie jeden hodowca zaczynał swoją przygodę z akwarystyką właśnie z tym gatunkiem. Należy hodować j w grupach. Ciekawostką jest fakt iż para która raz odbyła z sob± tarło, nie chce trzeć się z innymi rybami. Polecam tą rybkę mniej doświadczonym kolegą i koleżanką (oczywiście).


GURAMI CAŁUJĄCY

HELOSTOMA TEMMINCKIIRybka ta występuje w dwóch odmianach barwnych: odmiana zielona z Tajlandii oraz odmiana różowa z Jawy. Charakterystyczne dla tego gatunku jest "całowanie się", co w rzeczywistoSci stanowi próbę sił pomiędzy samcami. Walki te kończą się zazwyczaj bez żadnych poważniejszych okaleczeń. Rozróżnienie płci jest praktycznie nie możliwe, jaja lżejsze od wody pływają po powierzchni. Ryby potrzebują większego akwarium, oraz pokarmu roślinnego. Mogą obskubywać delikatniejsze liście roślin.


ZBROJNIK KOLUMBISKI

RINELORICARIA LANCEOLATA


Zbrojników nie należy traktować jak ryby drugiej kategorii i należy karmić je jak wszystkie inne ryby. Zbroinik zjada glony, ale jest to tylko niewielka część jego menu. Należy dokarmiać go sparzoną sałatą, marchewką, ochotką, oczlikiem. Samce mają na pokrywach skrzelowych szczecinki. W czasie tarła należy rybą włożyć rurę PCV w której to złożą ikrę.


ARROWANA

OSTEOGLOSSUM BICIRRHOSUMRyba dla zawodowca. Jest to piękna ryba, jednak by ją trzymać należy przeznaczyć dla niej bardzo duży zbiornik. Dlatego rzadko trzymana jest w domowych akwariach, lecz można ją spotkać w zbiornikach publicznych, bądź w ZOO. W naturze ryba ta przebywa w ławicach w płytkich nasłonecznionych wodach, gdzie poluje na owady i małe rybki. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest umiłowanie do skoków, dlatego akwarium powinno być szczelnie przykryte. Bardzo ciekawy przebieg ma tarło arrowany. Samica składa duże (średnica 1,5 cm) jaja, które samiec zapładnia, a następnie samiec przechowuje ikrę w pysku aż do wylęgu (około 60 dni).copyright  © 2007 All rights reserved webmaster Paweł Mazur