::Ryby   Żyworodne::

::Strona    Główna::                 
                                                                                                     
    ::Galeria   Zdjęć::     
                                                                                
  ::Ryby   Jajorodne::  
                                                                 
::Rośliny Akwarystyczne::

          ::Forum::            

  ::Pliki do pobrania::    
 
              ::Chat::            
       Ryby żyworodne


GUPIK

POECILIA RETICULATAJedna z najbardziej popularnych, jak nie najpopularniejsza ryba akwariowa. Gupika często nazywa się pawim oczkiem, a to ze względu na barwny ogon samców. Jest to ryba hodowana w milionach sztuk przez pasjonatów, którzy wystawiają swoje najładniejsze okazy w konkursach na całym świecie. Istnieją setki odmian barwnych, oraz ryb o różnych kształtach płetw. Miłą wiadomością jest to że polscy hodowcy to czołówka europejska, a nawet światowa. Pan Bogusław Micinski zajął I miejsce w światowym Konkursie Par Hodowlanych 2000r (konkurs ten to faktycznie mistrzostwa świata). Rozróżnienie płci nie nastręcza żadnych problemów, samce są prawie dwa razy mniejsze, ładniejsze, samice posiadają plamkę ciążową. Gupik już w wieku 3 miesięcy jest zdolny do rozrodu, samica rodzi około 25 sztuk młodych.


MIECZYK HELLERA

XIPHOPHORUS HELLERI


Bardzo popularna ryba akwariowa. Istnieje wiele odmian barwnych i kształtnych, hodowcy trzymają w swych zbiornikach kilkanaście ras mieczyka Hellera: czerwony, berliński, czarny, dwumieczowy (na zdjęciu). Ryba ta bardzo łatwo się mnoży, niestety krzyżuje się również ze zmienniakami. Ryby preferują duże zbiorniki z wolną przestrzenią do pływania. Mieczyk jest bardzo ładną rybą idealną dla początkującego akwarysty.


MOLINEZJA ŻAGLOPŁETWA

POECILIA VELIFERA


Jedna z bardziej wymagających ryb żyworodnych. By mieć sukcesy w hodowli tego gatunku należy założyć średniej wielkości akwarium jednogatunkowe z twardą wodę. Niezbędnym składnikiem diety tej rybki są glony. W niewoli wyhodowano wiele odmian barwnych. Rozmnażanie jest trudniejsze niż u innych żyworodnych. Narybek potrzebuje dużo pokarmu żywego, oraz zielonego, akwarium dla młodych ryb powinno być znacznych rozmiarów.


MIECZYK PIGMEJOWATY

XIPHOPHORUS PYGMAEUS


Ryba której osobiście nie widziałem w żadnym sklepie akwarystycznym. Rozróżnienie płci nie sprawia kłopotów, samice są wyższe, a samce u podstawy płetwy ogonowej mają znacznie zredukowany miecz. Ryby mnożą się chętnie, samice należy odłowić do kotnika gdzie rodzi niewielką ilość potomstwa. Akwarium powinno mieć wydajną filtrację.


GAMBUZJA POSPOLITA

GAMBUSIA AFFINIS


Gatunek nie mający dużych wymagań, pożerający niesłychaną liczbę komarów. Te dwie cechy spowodowały że został on szeroko rozpowszechniony przez byłe władze ZSRR do walki z malarią. Jest to rybka niewielka, chętnie się mnożąca. Samiec jest mniejszy od samicy. Ciąża trwa około miesiąca, po tym czasie dorosła samica może urodzić do 50 młodych. Rodzice traktuj± młode jako pokarm, dlatego należy przed porodem samicę odłowić do specjalnie przygotowanego kotnika. Dorosłe ryby najchętniej zjadają żywe larwy komarów, lecz nie gardzą pokarmem suchym.


MOLINEZJA OSTROUSTA

POECILIA SPHENOPS


Ryba lubiąca wodę z dodatkiem soli, dosypując ją należy się zastanowić czy woda z dodatkiem soli będzie odpowiednia dla innych mieszkańców akwarium. Ryba płodna, łatwa do rozmnożenia. Rodzice zjadają narybek, dlatego trzeba odłowić samicę przed porodem, lub posadzić w akwarium ogólnym bardzo dużo roślin. Stosuj±c drugi sposób dochowamy się mniejszej ilości narybku. Gatunek ten jest dość delikatny i podatny na choroby, dlatego polecana jest dla bardziej zaawansowanych hodowców.


GARBATKA

LIMIA NIGROFASCIATA


Samce tej ryby są zdecydowanie mniejsze od samic i dorastają zaledwie do 4,5 cm długości. Nazwa ryby pochodzi od tego że samce mają łukowato wygięty grzbiet, czym starsza ryba, tym większy "garb". Gatunek ten potrzebuje średniej wielkości akwarium wielogatunkowego z dużą liczbą roślin, w którym będzie twarda woda. Ryba ta łatwo się mnoży, samica rodzi około 30 sztuk młodych.


GAMBUZJA REGANA

GAMBUSIA REGANI


Jest to niewielki gatunek rybki żyworodnej. Ze względu na jej wymiary najlepiej trzymać ją w niedużym akwarium jednogatunkowym. W zbiorniku takim powinniśmy posadzić dużo roślin, by ryby czuły się bezpieczne. Gatunek ten należy karmić cztery razy dziennie niewielkimi porcjami. Młode rodzą się co miesiąc Jedna dorosła, dobrze żywiona samica może urodzić do 30 sztuk narybku. Młode rybki należy karmić świeżo wyklutymi larwami skorupiaków.